AYMUZ FİDE

Aymuz DEVTAŞ A.Ş.'ne ait kurulan bitki doku kültürü üretim laboratuvarımız son derece modern bir altyapıya sahip olup bünyesinde steril kabinli kesim odaları, 1.5 milyondan fazla bitki kapasitesine sahip 7 adet iklimlendirme odası ve çeşitli niteliklerde araştırma mikroskopları bulunmaktadır.

Bitki Doku Kültürü Üretim Laboratuvarlarımız

Aymuz DEVTAŞ A.Ş.’ne ait kurulan bitki doku kültürü üretim laboratuvarımız son derece modern bir altyapıya sahip olup bünyesinde steril kabinli kesim odaları, 1.5 milyondan fazla bitki kapasitesine sahip 7 adet iklimlendirme odası ve çeşitli niteliklerde araştırma mikroskopları bulunmaktadır.

AYMUZ FİDE Bitki Doku Kültürü

Doku kültürü; yeni doku, bitki veya bitkisel ürünlerin elde edilmesi amacıyla, bütün bir bitki ya da hücre, doku ve organ gibi bitki kısımlarının steril şartlarda ve yapay besin ortamlarında kontrollü bir şekilde kültüre alınarak yapılan çoğaltım işlemidir.

Neden In vitro Kültürler Kullanılmaktadır?

– Steril (aseptik) koşullarda kültüre alındıkları için elde edilen bitki materyalleri sağlıklıdır.

– Mevsimine bağlı kalmadan yıl boyu hastalıktan arındırılmış az sayıda anaç ve çok sayıda daha sağlıklı fide üretimi ve bunların varlığını sürdürebilmek söz konusudur.

– Çoğaltım olanağı yüksek, genotip ve fenotip olarak homajen bitki üretimi sağlanır

– Kısa sürede üretim mümkündür.

– Birim alandan elde edilen üretim miktarı çok fazladır.

AyFide-2.jpg

AYMUZ FİDE Üzerinde Çalıştığımız Bitkiler

Firmamız bünyesinde doku kültüründe  laboratuvar sorumlusu Ziraat Mühendisimiz doku kültürü çalışmalarının içerisinde aktif olarak yer almaktadır ve tecrübeli kesim ekibine sahiptir.

Şirketimiz bünyesinde başta muz olmak üzere birçok tropikal meyve ve süs bitkilerine mikro çoğaltım yöntemi ile çalışmalar yapılmaktadır ve çalışmalar başarılı bir şekilde devam etmektedir.

Aymuz-Fide-Gorsel-3.png
Uzam-Kadro-Ay-Fide.jpg

UZMAN KADRO

Konusunda Uzman Mühendis ve Ekibimizle Doku Kültürü Üretiyoruz.

Uzam-Kadro-Gorsel.jpg

Uzman Kadro

- Doku kültürü alanında ve laboratuvar ekipman kullanımı açısından yeterli tecrübeye sahip mühendisler, teknikerler ve kesim elemanları bulunmaktadır.

- Tüm şirket çalışanları kendileri ile ilgili alanlarda gerekli programların kullanımı konusunda gerekli olan eğitimleri almışlardır ve alacaklardır.

- Aynı zamanda şirket bünyesinde, değişik ürün gruplarında doku kültürü çalışmalarını yürütecek nitelikte tecrübeli, genç ve dinamik bir araştırmacı grubu bulunmaktadır.

- Şirketimizde doku kültürü tekniklerinin kullanıldığı alanlar;

1) İn vitro çoğaltma yolu ile sağlıklı bitki materyalleri üretmek
2) Bitki ıslahı

Devtas_Logo.jpg
Aymuz_Logo.jpg
AymaxNaturalLogo.jpg
AymuzFideLogo.jpg
AyBerryLogo.jpg