CRUNCHAY

Hakkında

2019 Yılında temelleri atılan Antalya/Manavgat’ta tarım sektöründe hizmet veren bir şirket olan Devtaş A.Ş’nin bünyesinde bulunan markalarından biri olan Crunchay, gerek katma değerli ürünler üretmek, gerekse yerli halkın istihdamına katkıda bulunmak adına 2022 yılı sonunda kurulmuştur. Kurulduktan kısa bir süre sonra faaliyete geçen Crunchay bölümü, ARGE çalışmalarına başlamış ve gerek ürün çeşitleri gerekse ürün spesifikasyonlarını hazırlamış ve uzman kadrosu ve güneş etkili kurutma sistemli makine parkuru ile hijyenik koşullarda üretilen kurutulmuş yerli ve tropik meyve kurularını insanların tüketimine sunmaktadır.

Neden Kurutulmuş Meyve

Meyveler insanlara sunulan en değerli gıdalardan birisidir. Sağlık açısından kuru meyveler de son derece önemlidir. Kuru meyveler, yaş meyvenin içerdikleri % 80- 95 oranındaki suyun % 10- 20 oranlarına düşürülmesi ile elde edilirler. Bu ‘kurutma’ işlemi sonrası, C vitamini dışında bütün mineraller korunmaktadır. Kuru meyveler antioksidanlar yönünden zengindirler. Antioksidanlar hücrelerimizdeki serbest radikal olarak adlandırılan hasar yapıcı molekülleri “temizleyerek” hücre hasarını önlemeye yardımcı olan moleküllerdir. Meyveleri kurutarak, raf ömrü uzayan ve vitamin/ mineral değerlerini koruyan ürünleri yılın istediğiniz mevsiminde tüketebilmenize imkan sağlamaktayız. Üretmiş olduğumuz kuru meyvelerimizin raf ömrü 1 yıldır.

Tüketim Alanları

Kurutulmuş meyvelerin çok farklı alanlarda tüketimi mevcuttur. Bunlar;

Kahvaltı
Kahvaltıda müslinin içerisine kurutulmuş meyve karıştırarak hem öğünün vitamin mineral ve lif değerlerini arttırıp, hem de lezzet katan kurutulmuş meyve birçok insan tarafından tercih edilmektedir.

Ara öğün atıştırmalığı
Özellikle diyetine dikkat eden ve kilo vermek isteyen insanlar ara öğünlerinde yüksek lif, vitamin ve mineral barındıran kurutulmuş meyveleri tüketmeyi tercih etmektedir.

Pastacılık
Pastacılık sektörü, üretmiş olduğu ürünlerin içerisinde kurutulmuş meyveleri çok fazla kullanmaktadır. Gerek pastaların üzerinde süsleme amacı ile gerekse yapılan ürünlerin içerisinde lezzet katmak ve ürünü çeşitlendirmek amacı ile kullanımı oldukça yaygındır.

Çikolata Sektörü
Kurutulmuş meyveler, meyvenin çikolata ile kaplanması, çikolata barlarının içerisinde parça ya da bütün olarak ürünün çeşitlendirilmesi ve yine çikolata barlarının üzerinde direkt olarak konularak farklı şekillerde kullanılmaktadır.

Çaylar
Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve rahatlamak amacı ile tüketilen kış çayları, kurutulmuş meyve katılarak daha lezzetli ve içimi güzel hale getirilerek tüketilmektedir.

Kafe & Bar
Kuru meyveler hazırlanan kokteyl ya da smoothielerin olmazsa olmaz süsleme aracı olarak kullanılarak hazırlanmış olan içeceğe görsellik katarak, ürünün katma değerini artırmaktadır.

Ürün Çeşitlerimiz

dilim-elma.jpg

KURUTULMUŞ DİLİMLENMİŞ ELMA CİPSİ

Elma, lifli bir yapısı olması nedeni ile bağırsak tembelliğine iyi gelen, bununla beraber kolesterol ve karbonhidratların emilimini düzenlemeye yardımcı çözünür bir lif olan pektin içeriği en yüksek meyvelerden biridir. Elmada C, A, K, B6 ve E vitaminleri bulunur. C vitamini besinler yoluyla sağlanmalıdır. Yorgunluğu azaltmaya yardımcı olur, sinir sisteminin düzgün çalışması ve bağışıklık savunması için gereklidir, demir emilimini artırır. İçerisinde bulunan polifenoller sayesinde antioksidan özelliklere sahiptir. Elma; potasyum, fosfor, kalsiyum, çinko, demir gibi mineraller içermektedir. Potasyum, normal kan basıncını ve kas fonksiyonunu korumaya yardımcı olan bir mineraldir.

Elma, enerji metabolizmasına katkıda bulunur ve hücreleri oksidatif strese karşı korur.

Mevsiminde toplanan taze elmalar işletmeye alınarak zaman zaman kaybetmeden yıkama, soyma, dilimleme, kurutma ve paketleme işlemleri sonrasında hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilmekte ve sizlerin tüketimine sunulmaktadır.  

Aymuz Market - Kurutulmuş Dilimlenmiş Elma Cipsi

kuru-blueberry.jpg

KURUTULMUŞ BLUEBERRY

Blueberry (Yaban Mersini) Kan şekerini düzenler;Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır İdrar yollarını temizler;
Yabanmersini doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir. Görme kaybına faydalı; Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içermesinden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahiptir. Beyin sağlığını korur;A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Kalp hastalıklarından korur; Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korur. Sindirim sistemini düzenler;Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenler, kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır. Kanserden korur; Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır. Doğal antidepresandır; Enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliğiyle doğal anti depresantdır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır.

Kendi seralarımızda üretmiş olduğumuz, üretimi ile bizzat ilgilenmiş olduğumuz Bluberry’ler, hasat edildikten sonra özenle ayıklanıp, seçilip, yıkanıp hızlı bir şekilde kurutup, paketlenmekte ve depolanmaktadır.

Aymuz Market - Kurutulmuş Bluberry

kuru-kivi.jpg

KURUTULMUŞ KİVİ

Kivi, antioksidan zenginidir, C vitamini, diyet lifi ve gerekli besin değerlerini bünyesinde barındırır. Kivinin vücuda faydaları şöyle sıralanabilir: Astım ataklarını rahatlatabilir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Sindirim sistemini düzenler. Kalp sağlığını destekler. Kanseri önlemede yardımcı olur. Kilo vermeyi hızlandırabilir. Cilde faydalıdır. Saçları gürleştirir. Göz sağlığını iyileştirir. Hamilelikte destekleyicidir. Kemik sağlığını korur. İnflamasyon ile savaşır.

Mevsiminde toplanan taze kivi meyveleri işletmeye alınarak zaman kaybetmeden yıkama, soyma, dilimleme, kurutma ve paketleme işlemleri sonrasında hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilmekte ve sizlerin tüketimine sunulmaktadır.

Aymuz Market - Kurutulmuş Kivi

kurutulmus-orange.jpg

KURUTULMUŞ PORTAKAL

Portakal, kış hastalıklarına karşı koruyucu birçok özelliği ile faydalı meyveler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İçeriğinde bulunan yüksek miktarda C vitamini, potasyum, folik asit ve sitrat ile; hücrelerin zarar görmesini engeller, kansere sebep olan serbest radikalleri ile savaşır, bağışıklık sistemini güçlendirir ve korur. Taze meyve olarak tüketilmesinin yanında suyu ve kurutulmuş haliyle de beslenme açısında yararlı bir besin olarak ön plana çıkmaktadır.

Narenciyenin çok fazla üretilmekte olduğu lokasyonumuzda en güzel portakallar seçilerek yıkama, dilimleme, kurutma ve paketleme işlemleri sonrasında hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilmekte ve sizlerin tüketimine sunulmaktadır.

Aymuz Market - Kurutulmuş Portakal

Lemon-2.webp

KURUTULMUŞ LİMON

Limon, C vitamini açısından zengin olan limon doğal antibiyotiktir. Solunum yolları hastalıklarına iyi gelir. Vücut direncini arttırarak bağışıklığımızı güçlendirir. Tümörin oluşmasına ve kansere yakalanma riskimizi düşürür. İçinde potasyum vardır ve potasyum sayesinde hücrelerin düzgün çalışmasını sağlar. Limon kabuğunun antiseptik özelliği vardır. Karaciğerin sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Saç sağlığını korur. Kepek ve yağlanma problemi olanlar için bir çözüm olarak maske şeklinde kullanmak faydalıdır. Cilt problemlerine iyi gelir. Ateş düşürücü özelliği vardır. Hazımsızlığa iyi gelir, mideyi rahatlatır. İskemik inme riskini azaltır. Hesperidin antioksidan özelliği vardır. Serbest radikallerle mücadele eden limon düzenli tüketildiğinde mide, cilt, pankreas, akciğer kanserinin büyümesini yavaşlatır.

Narenciyenin çok fazla üretilmekte olduğu lokasyonumuzda en güzel limonlar seçilerek yıkama, dilimleme, kurutma ve paketleme işlemleri sonrasında hiçbir katkı maddesi kullanılmadan üretilmekte ve sizlerin tüketimine sunulmaktadır.

Aymuz Market - Kurutulmuş Limon