QUEEN FRESH

IQF (Individual Quick Frozen)
Bireysel Hızlı Dondurma

Gıdalar arasında en kolay ve hızlı bozulanlar meyve ve sebzelerdir.Bunun nedeni içlerindeki su oranının %98 lere kadar ulaşmasıdır. Dondurma işlemi sayesinde gıdaların içerisindeki su, buz kristallerine dönüşünce bozulmaya yol açan mikroorganizmalar yaşayamamakta, kimyasal ve biyokimyasal değişmeler asgari düzeyde kalarak gıdanın en doğal haliyle korunması sağlanmaktadır. Bu özellik nedeniyle şoklama (dondurma) kalite, tat, koku ve besin değerinin en iyi korunduğu gıda saklama yöntemidir.

En gelişmiş dondurma (şoklama) yöntemi IQF tekniği ile şoklamadır. Ürünler ayıklanıp, temizlendikten ve yıkandıktan sonra makinenin şoklama denilen dondurucu kısmına girer. Çok kısa sürede -40 C soğukta tek tek ve aniden dondurulur. En yaygın soğutma sistemi amonyak su sistemidir. Amonyak gazı 6-7 atmosferlik basınç altında sıvılaşır. Sıvı amonyak -34 C de kaynar, bu sırada çok ısı sarf ettiği için gıdalarda ki ısıyı emer. Amonyak, su solüsyonu jeneratör içindeki gaz brülörü ile ısıtılır, amonyak buharlaşır ve sudan ayrılır. Daha sonra pompa yardımıyla borularla gıda maddelerine aktarılır. Ortaya çıkan amonyak sıvısı evaparatör içinde genişler ve burada ısıyı emerek gıda maddelerindeki suyu dondurur ve sonra tekrar buharlaşır. Sonunda donan ürünler min. -18 C de makinadan tane olarak çıkar, çıkan ürünler uygun ambalaj malzemeleri ile paketlenir ve min. -18 C depolarda saklanır. Sevk esnasındada aynı soğuk zincir gözetilerek termokinkli araçlar ile taşınarak toptan veya perakende olarak satışa sunulur.

iqf6-1.jpg
iqf2

NE YAPIYORUZ?

Öncelikli olarak kendi bölgemizden olmak üzere ülkemizin tüm bölgelerinden tedarik ettiğimiz dalından yeni kopmuş yada yeni hasat edilmiş sebze ve meyveleri tazeliği bozulmadan en iyi ve modern şartlarda yıkıyor, haşlıyor ve -18 dereceye donduruyor hem sizlerin hem de yurt dışında ki müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz. Öncelikli olarak tropikal meyveler yanında kiraz, vişne, çilek yaban mersini, aronya gibi meyveler, yeşil-kırmızı biber, ıspanak, fasulye, brokoli ve karnabahar gibi sebzeler ürün gamımızın öncelikli ürünleri arasında yer alıyor. Bu ürünler müşteri spesifikasyonlarına göre işlenerek çeşitli temizlik, ayıklama-seçme, haşlama, kesme ve son olarak dondurma aşamalarından geçerek -18 derecede depolama yapılıyor. Oluşturulan sipariş ile ürünler son olarak metal detektörden geçirilerek uygun paletlere alınarak streçlenip tır yada konteynırlar ile gerek yurt içi gerekse yurt dışı müşteri pazarına sunuluyor.

iqf3.jpg

Firma olarak hedefimiz; Gün geçtikçe güçlenen bu pazarda teknolojiye ayak uydurarak yaptığımız yatırımlar ile adından söz ettirmek, kaliteden ödün vermeyerek global standartlar çerçevesinde üretim yaparak ihracat pazarımızı geliştirmek, ülke ekonomisine maksimum katkı  sağlayarak emin adımlarla sektörün zirvesine ulaşmak ve burada kalıcı olmak…

ÜRÜN ÇEŞİTLERİMİZ

DONMUŞ MUZ

dilimmuz1

DONMUŞ BİBER

donmuş biber

DONMUŞ ARONYA

donmuş aronya

DONMUŞ ÇİLEK

butuncilek3

DONMUŞ KİRAZ

butunkiraz4

DONMUŞ VİŞNE

butunvisne1

DONMUŞ BROKOLİ

donmuş brokoli

DONMUŞ ISPANAK

donmuş ıspanak

DONMUŞ KARNABAHAR

donmuş karnabahar

DONMUŞ YABAN MERSİNİ

yabanmersini3